Shri Mataji Nirmala Devi - założycielka Sahaja Yogi

Dyskusje odnośnie duchowych mistrzów.
Drogi rozwoju, autorskie metody, filozofie...
Awatar użytkownika
Sahaja Yoga
Posty: 4
Rejestracja: 6 kwietnia 2011, o 13:29
Reputacja: 0
Płeć: M
Kontaktowanie:

Shri Mataji Nirmala Devi - założycielka Sahaja Yogi

Postautor: Sahaja Yoga » 6 kwietnia 2011, o 15:43

Jeżeli zainteresowani jesteście postacią Shri Mataji oraz jej wkładem w dynamiczny rozwój duchowy całej ludzkości w obecnych czasach, poprzez odkrytą przez nią metodę spontanicznego budzenia energii Kundalini na skalę masową oraz powiązaną z nią unikalną metodą medytacji, poniżej znajdziecie notkę nt. Jej życia.

Więcej informacji o samej medytacji Sahaja Yoga znajdziecie na poniższych stronach: :-)

http://www.sahajayoga.pl
http://www.sahajayoga.org
http://www.freemeditation.com
http://www.onlinemeditation.org

***
Shri Mataji Nirmala Devi urodziła się w dniu przesilenia wiosennego, 21 marca 1923 roku, w samo południe w Ćindwarze, małym miasteczku w geograficznym środku Indii. Jej rodzice byli chrześcijanami. Ojciec, Prasad Rao Salve, pochodzi w bezpośredniej linii z królewskiej dynastii indyjskiej Shalivahanów, panującej od 230 roku p.n.e. do 230 roku n.e. w prowincji Maharashtra w zachodnich Indiach. Był znakomitym prawnikiem i doskonale władał czternastoma językami. Ten biegły w sztuce, literaturze oraz nauce wielki uczony przetłumaczył Koran na język hindi, a Bhagawad Gitę znał na pamięć. Do dzisiaj wielu ludzi wspomina tego wyjątkowego obrońcę wolności, jedynego członka indyjskiego zgromadzenia ustawodawczego Indii, który wyznawał chrześcijaństwo.

W 1920 roku Prasad Rao Salve ożenił się z Lady Kornelią, która także otrzymała znakomite wykształcenie i doskonale znała sanskryt, urdu oraz hindi. Matka Shri Mataji ukończyła matematykę na Uniwersytecie Fergusona i była pierwszą kobietą w Indiach, która studiowała; pracując naukowo odkryła nowe metody rozwiązywania równań algebraicznych, które na stałe weszły do kanonu nowoczesnej matematyki. Studiowała także prawo. Pomimo sukcesów zawodowych Lady Kornelia wolała jednak zająć się domem i rodziną, dbając, by jej jedenaścioro dzieci otrzymało surowe, lecz pełne miłości wychowanie.

Dzieciństwo

Shri Mataji Nirmala Devi (Śri Matadźi Nirmala Dewi) spędziła szczęśliwe dzieciństwo w swym rodzinnym mieście Nagpur, gdzie była ulubienicą wszystkich. Większość czasu poświęcała wszelkiego rodzaju grom, tańcom, śpiewom i zabawom z przyjaciółmi. Czasami jednak można ją było znaleźć w jakimś zakamarku domu, samą, zatopioną w medytacji, z twarzą jaśniejącą jakąś wewnętrzną radością. Bardzo wcześnie dowiodła swojego wyrafinowanego smaku muzycznego i artystycznego. Kochała wszystko, co było autentyczne i naturalne. Mała Nirmala spędzała wakacje w ashramie Mahatmy Gandhiego. Brała udział we wszystkich zajęciach ashramu i to jej promieniująca obecność inspirowała Mahatmę: większość aspektów jego filozofii, takich jak właściwy poziom produkcji, moralna uczciwość w życiu społecznym, prostota, czy integracja wszystkich religii zapowiadały kulturę ‘Sahaja’.

Podczas walki o niepodległość Indii rodzina państwa Salve bez reszty się w nią zaangażowała, narażając się niejednokrotnie na szykany, a nawet tortury. Od 1928 roku (Shri Mataji miała wówczas pięć lat) Prasad i Kornelia Salve często byli przetrzymywani w więzieniu. Mimo to dzieci otrzymały staranne, tradycyjne wychowanie, zabarwione wielką dozą duchowości.

Kiedy nadszedł czas na dalszą edukację, Nirmala wybrała medycynę, chcąc poznać naukową terminologię anatomii i psychologii człowieka. Poszła też w ślady ojca, wraz z nim biorąc udział w zmaganiach kraju w walce o niepodległość. W 1942 roku była przywódczynią studenckiego ruchu, walczącego o wolność kraju.

Życie rodzinne

W kwietniu 1947 roku, po ogłoszeniu niepodległości Indii, Shri Mataji wyszła za mąż, za Chandikę Prasada Shrivastavę, wybitnego członka ówczesnej indyjskiej administracji, który wkrótce został sekretarzem indyjskiego premiera, Lala Bahadura Shastriego. Rodzina Shastrich od samego początku była urzeczona osobowością Shri Mataji , a sam premier nie wahał się w razie potrzeby prosić Ją o rady i wsparcie. Po ślubie, Shri Mataji całkowicie poświęciła się rodzinie, a jednocześnie pogłębiała swoje zrozumienie i percepcję ludzkiej natury.

Wydanie za mąż dwóch córek pod koniec lat 60. ubiegłego wieku zakończyło w życiu Shri Mataji okres całkowitego poświęcenia rodzinie. Rodzina jest istotnym elementem nauk, towarzyszących duchowemu doświadczeniu dawanemu przez Shri Mataji, o czym wymownie świadczy Jej własne życie osobiste.

Początki Sahaja Yogi

5 maja 1970 r. Shri Mataji zapoczątkowała i udostępniła wszystkim metodę, która pozwala dawać Samorealizację na skalę masową. Serią publicznych spotkań rozpoczęła rozprzestrzenianie tego doświadczenia. W międzyczasie Jej mąż otrzymał stanowisko sekretarza generalnego Organizacji Morskiej ONZ, na które konsekwentnie wybierano go przez kolejnych siedemnaście lat. Siedemnaście krajów nadało mu swoje najwyższe odznaczenia, a od królowej Anglii, jako jedyny cudzoziemiec, otrzymał tytuł szlachecki. Centralne biuro Organizacji Morskiej mieściło się w Londynie i tam właśnie Shri Mataji przeniosła się ze swoim mężem i zaczęła rozwijać Sahaja Yogę. Doświadczenie realizacji (urzeczywistnienia), którym Shri Mataji potrafi obdarzyć, przyniosła milionom ludzi na całym świecie nadzieję na lepsze życie.

Dziś Shri Mataji ma już czworo wnucząt, a siła przyciągania Jej osobowości działa na każdego, kto Ją spotka. Pomimo podeszłego wieku niestrudzenie podróżuje po całym świecie, bez ograniczeń przekazując ludziom owo unikatowe doświadczenie samorealizacji na organizowanych w tym celu publicznych programach, seminariach i konferencjach.

Obecnie, dzięki Shri Mataji, w ponad stu krajach coraz więcej osób poszukujących rzeczywistego spełnienia może otworzyć się na ów nowy stan świadomości. Dzięki niemu, za pomocą naturalnego i spontanicznego procesu Samorealizacji, odnajdujemy w sobie wewnętrzną boskość - przekształcając tym samym wszelkie aspekty swojej osobowości w bukiet błogosławieństw.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Serdeczne pozdrowienia,
piotrek

"Nie poznasz znaczenia swojego życia, dopóki nie połączysz się z siłą, która Cię stworzyła"
Shri Mataji Nirmala Devi
www.sahajayoga.pl

Awatar użytkownika
Dobek
Posty: 133
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 21:37
Reputacja: 0
Płeć: M

Re: Shri Mataji Nirmala Devi - założycielka Sahaja Yogi

Postautor: Dobek » 6 czerwca 2011, o 00:38

Wystarczy trochę poczytać więcej w internecie z różnych źródeł, by mieć głęboko w pale tą panią i jej organizację.

Awatar użytkownika
Sahaja Yoga
Posty: 4
Rejestracja: 6 kwietnia 2011, o 13:29
Reputacja: 0
Płeć: M
Kontaktowanie:

: Shri Mataji Nirmala Devi - założycielka Sahaja Yogi

Postautor: Sahaja Yoga » 29 czerwca 2012, o 12:32

Niestety opinia, że "wystarczy nieco poczytać" nie zawsze sprawdza się w rzeczywistości, szczególnie jeśli mówimy o sferze duchowej. Shri Mataji była wyjątkową osobowością i to ona jako jedyna w okresie całej ewolucji ludzkiej do obecnej chwili odkryła metodę jak na skalę masową, w sposób spontaniczny budzić drzemiącą w kości sacrum energię Kundalini.
Kiedyś obudzenie Kundalini możliwe było tylko w w przypadku gdy uczeń pozbywszy się wszelkich pragnień, uwarunkowań emocjonalnych i mentalnych był w stanie całkowitej równowagi energetycznej, a czakry i kanały były otwarte i gotowe na przyjęcie Kundalini. Obecnie kiedy to w 1970 roku Sahasrara czakra została otwarta na poziomie Viraty (całego wszechświata), obudzenie Kundalini możliwe jest dla wszystkich bez względu na ich stan energetyczny. Oczywiście energia Kundalini podniesie się w takiej sile, na ile pozwala na to jej system subtelny danej osoby, dlatego odczucia obudzenia tej energii na początku są bardzo subtelne i delikatne. Dopiero w trakcie praktyki medytacji Kundalini oczyszczając i równoważąc czakry oraz kanały jednocześnie wzmacnia swe działanie i więcej nitek wysyła do Sahasrary.
Jednakże trzeba być świadomym, iż to Shri Mataji była tą inkarnacją, która umożliwiła ludziom tak proste i spontaniczne odczuwanie siebie poprzez obudzenie energii Kundalini. W Jej obecności potrafiło obudzić się jednocześnie kilkanaście tysięcy Kundalini. Kundalini reaguje na nasze czyste pragnienie rozwoju duchowego i na Wszechprzenikającą Siłę Boskiej Miłości. Dlatego warto się zastanowić dlaczego w obecności Shri Mataji Kundalini potrafi się obudzić, a w obecności innych mistrzów niestety nie...
Proponuję dozę pokory i odrobinę otwartego umysłu na coś co jest ponad naszym umysłem. Najlepiej można to sprawdzić przychodząc na zajęcia, które odbywają się w różnych miastach Polski.
Serdeczne pozdrowienia,
piotrek

"Nie poznasz znaczenia swojego życia, dopóki nie połączysz się z siłą, która Cię stworzyła"
Shri Mataji Nirmala Devi
www.sahajayoga.pl


Wróć do „Sylwetki Mistrzów i Drogi Duchowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości