Dekalog Zen

Duchowe inspiracje. Cytaty, teksty i wiele innych.
Ciekawy
Posty: 763
Rejestracja: 26 października 2009, o 19:23
Reputacja: 0
Płeć: M

Dekalog Zen

Postautor: Ciekawy » 17 października 2010, o 08:35

Dla mnie inspirujące. W świecie RD-owców, gdzie zasady i dogmaty przestają istnieć, gdyż rzeczywistość jest zmienna znajduje się jeszcze miejsce dla stałych parametrów?Co myślicie o tych przykazaniach czy są potrzebne? czy mają one wymiar uniwersalny?
DEKALOG ZEN
WEDŁUG THICH NHAT HANH'A I JACKA SANTORSKIEGO

1. Nie przywiązuj się bałwochwalczo do żadnej doktryny, teorii, czy ideologii.
Wszystkie systemy teoretyczne są jedynie drogowskazami; żaden nie objawia prawdy absolutnej. Unikaj ciasnego myślenia. Ucz się nie przywiązywać do aktualnie obowiązujących poglądów, abyś mógł zachować otwartość wobec cudzego punktu widzenia. Prawda tkwi w życiu, nie w doktrynach. Bądź gotów uczyć się przez całe życie, stale obserwując rzeczywistość w sobie i otaczającym cię świecie.

2. Nie zmuszaj nikogo - także dzieci - do wyznawania twoich poglądów.
Nie posługuj się w tym celu groźbą, pieniędzmi, propagandą ani wychowawczym autorytetem. Poprzez współczujący dialog pomagaj innym odrzucać fanatyzm i ciasnotę poglądów.

3. Nie unikaj kontaktu z cierpieniem.
Niech nie opuszcza cię świadomość, jak wiele cierpienia istnieje na świecie. Staraj się docierać do cierpiących na wszelkie możliwe sposoby: poprzez kontakty osobiste, odwiedziny, działania na rzecz innych. Nie trzeba daleko szukać...

4. Nie gromadź bogactw ponad miarę, gdy miliony głodują.
Nie rób ze sławy, zysku, zamożności, czy przyjemności zmysłowych głównego celu twojego życia. Żyj prosto, dzieląc czas, energię i dobra materialne z tymi, którzy są w potrzebie.

5. Nie podsycaj gniewu i nienawiści.
Naucz się wykrywać i transformować złe uczucia, póki są tylko ziarnem w twojej świadomości, zanim wykiełkują. Gdy czujesz pierwsze oznaki nienawiści lub złości - skupiaj uwagę na oddechu, aby postrzec i pojąć naturę tych uczuć oraz uwarunkowania osób, które je wywołały.

6. Nie rozpraszaj się.
Obserwuj uważnie swoje oddychanie, aby stale powracać do tego, co się dzieje w chwili obecnej. Bądź w kontakcie ze wszystkim, co jest cudowne, odradzające i uzdrawiające w tobie samym i wokół ciebie. Zasiewaj w sobie ziarno radości, pokoju i zrozumienia, które sprzyja zachodzącym w głębi twojej świadomości procesom transformacji.

7. Nie mów rzeczy niezgodnych z prawdą - ani dla osobistej korzyści, ani po to, żeby wywrzeć wrażenie na słuchaczach.
Nie wypowiadaj słów, które wywołują konflikty i nienawiść. Nie rozpowszechniaj niesprawdzonych wiadomości. Zawsze wypowiadaj się uczciwie i konstruktywnie. Miej odwagę zabrać głos, gdy dostrzegasz niesprawiedliwość, nawet wtedy, gdy może się to dla ciebie okazać niebezpieczne.

8. Nie wykonuj takiego zawodu, którego efekty są szkodliwe dla ludzkości bądź przyrody.
Nie inwestuj w towarzystwa i spółki pozbawiające innych szansy na życie. Wybierz sobie zajęcie, które pomoże ci wyrazić twą troskę o innych.

9. Nie przywłaszczaj sobie rzeczy, które powinny należeć do kogoś innego.
Szanuj cudzą własność, jednak nie dopuszczaj, by inni ludzie bogacili się na ludzkim cierpieniu, czy cierpieniu jakichkolwiek istot.

10. Szanuj własne ciało i obchodź się z nim jak najlepiej.
Gromadź energie życiowe dla realizacji swoich ideałów. Nie podejmuj życia płciowego bez miłości i płynących z niej zobowiązań. Wkraczając w związki seksualne bądź świadom przyszłych cierpień, jakie możesz spowodować. Bądź w pełni świadom odpowiedzialności związanej z powołaniem nowego istnienia. Medytuj nad kształtem świata, do którego powołujesz nowe życie.
"Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze aż do końca."

Joseph Conrad

Awatar użytkownika
SAM
Posty: 912
Rejestracja: 2 listopada 2009, o 08:37
Reputacja: 0
Płeć: M

: Dekalog Zen

Postautor: SAM » 18 października 2010, o 17:02

Potłumacze to na mój język:

1. Być Sobą, Ja Sam, komfort duchowy w wyborach. JA SAM TO INNY TY, W całym spektrum jestem wszędzie. Jestem Kim Jestem, stworzycielem stworzonym a nie zrodzonym, powstałem gdy zadziałałem i tak od nieskączoności w nieskączoność będe trwać... JA SAM.

2. Daj innym być Sobą. Poprzez Empatyczny dialog możesz pokazać innym że są czymś więcej niż myślą...

3. Kto szuka ten znajdzie...
Empatycznie widze w czym się znajdujesz i wiem czemu tak jest, oraz moge ci pomóc się uśmiechnąć, lecz nie będe cierpiał z tobą... :ok Każdy ma prawo do cierpienia, lecz wcale nie musze go wybierać i nie niszcze go, tylko akceptuje że jest jaki jest...

4. Cóż jest twoją miarą, gdy wzroku nie masz...
Żyj dla samej pasji życia, a nie grozi ci przesycenie, gdyż pasja życiem jest Życiem...

5. Oddech cię uspokoji, gdy wskazuje mym dialogem na rozwiązania twe. Oddychaj wiedząc że to Ja mówię. Teraz wiesz, czemu je wywołały kiedy jeszcze spały i tańczyły jak im zagra to co sami w swym świecie stworzyli by doświadczyć tego.

6.
6. Nie rozpraszaj się.
Obserwuj uważnie swoje oddychanie, aby stale powracać do tego, co się dzieje w chwili obecnej. Bądź w kontakcie ze wszystkim, co jest cudowne, odradzające i uzdrawiające w tobie samym i wokół ciebie. Zasiewaj w sobie ziarno radości, pokoju i zrozumienia, które sprzyja zachodzącym w głębi twojej świadomości procesom transformacji.


7. Każda prawda jest pół prawdą, gdyż Prawda słowna może być taka sama, lecz jest głębokość odczuć jest inna, w zależności przez kogo wypowiedziana. Miej odwagę powiedzieć to prosto z serca, od Siebie, to jest sprawdzona prawda. I tak nie jesteś w stanie nikogo okłamać jak Jedynie Siebie, zrozumienie tego pozwoli przestać się obwiniać...

8. Rób co chcesz, tylko pamiętaj że Ja Jestem... całe twe Jestestwo. JAM JEST.

9. To co ma należeć do Ciebie to już to masz, to czego jeszcze nie masz dostaniesz, jak zechcesz, wystarczy uśmiech...
Na luzie, bez określania powodzenia i niepowodzenia, gdyż twe jestestwo... JEST.

10. Odpowiedzialność za Siebie. Jest możliwe wszystko, jednak jak chcesz to zrobić, będąc zamkniętym w ciele? w wyobrażeniu Siebie. Twe całe Jestestwo...JEST.
All Right
http://all-right-creation.tumblr.com/

Ciekawy
Posty: 763
Rejestracja: 26 października 2009, o 19:23
Reputacja: 0
Płeć: M

: : Dekalog Zen

Postautor: Ciekawy » 18 października 2010, o 19:33

SAM pisze:Potłumacze to na mój język:


3. Kto szuka ten znajdzie...
Empatycznie widze w czym się znajdujesz i wiem czemu tak jest, oraz moge ci pomóc się uśmiechnąć, lecz nie będe cierpiał z tobą... :ok Każdy ma prawo do cierpienia, lecz wcale nie musze go wybierać i nie niszcze go, tylko akceptuje że jest jaki jest...


Kto szuka ten znajdzie? NIkt nie mówił zebys cierpiał razem z cierpiącym, tylko abys sie od tego cierpienia nie odwracał. Najczęściej niestety nie chodzi o zwyczajny uśmiech, ale doraźną pomoc w jaki sposób rozwiązać problem, czesto bardzo zawiły. Słowa o akceptacji mogą odnies niewielki skutek.

Czasami zastanawiam się jak to wszystko u Ciebie wyglada, czy nie próbujesz zwyczajnie z uporem maniaka zaczarować rzeczywistości......

Tak czy owak uroczy przekład.
"Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze aż do końca."

Joseph Conrad

nikt
Posty: 368
Rejestracja: 4 marca 2009, o 11:25
Reputacja: 0
Płeć: M

: Dekalog Zen

Postautor: nikt » 11 stycznia 2011, o 14:35

Ciekawy pisze:...Co myślicie o tych przykazaniach czy są potrzebne?...
.


to tylko "zgrubne wiórowanie",plastyfikator,poradnik,wymagalnik :lol:

ps.wiedziałeś zapewne o tych wszystkich "drogowskazach" zanim zacząłeś je czytać :)

Ciekawy
Posty: 763
Rejestracja: 26 października 2009, o 19:23
Reputacja: 0
Płeć: M

Re: Dekalog Zen

Postautor: Ciekawy » 11 stycznia 2011, o 21:48

wiesz wiedzialem-nie wiedzialem. Pewnie ze to powierzchnia, ale czy o slusznosci kazdego z tych punktow, terzeba sie przekonac na wlasnej skorze, niestarczyloby wieku Matuzalema, nieprawdaz?
Chociaz Ty mowisz pewnie z punktu widzenia osoby obejmujacej juz co nieco... Ja natomiast mysle ze niektorym by sie przydala jakas, powiedzmy sobie szczerze niezbyt dogmatyczna nauka. Tyle.
"Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze aż do końca."

Joseph Conrad

nikt
Posty: 368
Rejestracja: 4 marca 2009, o 11:25
Reputacja: 0
Płeć: M

Re: Dekalog Zen

Postautor: nikt » 12 stycznia 2011, o 00:24

Ciekawy-już od ponad 3000 lat :roll: znany jest inny(a jakże podobny) dekalog i niewiele to wniosło.Moralne wskazania mogą stać się jakąś inspiracją ale oby nie stały się celem lub "obrzędem" i nie uczyniły z człowieka hipokryty.

"Gdy nurt się uspokoi to muł sam osiądzie.." -czy jakoś tam :lol:

Ciekawy
Posty: 763
Rejestracja: 26 października 2009, o 19:23
Reputacja: 0
Płeć: M

Re: Dekalog Zen

Postautor: Ciekawy » 12 stycznia 2011, o 09:56

nikt pisze:Ciekawy-już od ponad 3000 lat :roll: znany jest inny(a jakże podobny) dekalog i niewiele to wniosło.Moralne wskazania mogą stać się jakąś inspiracją ale oby nie stały się celem lub "obrzędem" i nie uczyniły z człowieka hipokryty.

"Gdy nurt się uspokoi to muł sam osiądzie.." -czy jakoś tam :lol:
Ten dekalog jednak sporo rozni się od wczesniejszego i nie narezuca niewiadomo, jak skostnialych dogmatow.
To nie wina dekalogu tylko ludzi. Poza tym nie kazdy, aby sie zbawic musi isc drogą buddy lub jedyną sluszną drogą; niektorzy potzrebuja wskazowek albo potrzebuja ich na okresl etapie zycie.l
"Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze aż do końca."

Joseph Conrad

nikt
Posty: 368
Rejestracja: 4 marca 2009, o 11:25
Reputacja: 0
Płeć: M

Re: Dekalog Zen

Postautor: nikt » 12 stycznia 2011, o 10:57

Ciekawy-przekonałeś mnie :roll:

Ciekawy
Posty: 763
Rejestracja: 26 października 2009, o 19:23
Reputacja: 0
Płeć: M

Re: Dekalog Zen

Postautor: Ciekawy » 12 stycznia 2011, o 10:59

prwade mowiac to Ty mnie, co iluzorycznosci tego sporu :lol: PZDR
"Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze aż do końca."

Joseph Conrad

icaro
Posty: 759
Rejestracja: 11 lutego 2011, o 10:50
Reputacja: 0

: Dekalog Zen

Postautor: icaro » 16 lutego 2011, o 00:55

Co myślicie o tych przykazaniach czy są potrzebne? czy mają one wymiar uniwersalny?
:evil: :mrgreen:
1. Nie przywiązuj się bałwochwalczo do żadnej doktryny, teorii, czy ideologii.

Awatar użytkownika
SAM
Posty: 912
Rejestracja: 2 listopada 2009, o 08:37
Reputacja: 0
Płeć: M

Re: Dekalog Zen

Postautor: SAM » 16 lutego 2011, o 15:27

1. Nie przywiązuj

bo wszystko jest wiecznym ruchem, ty tez... ;-)
All Right
http://all-right-creation.tumblr.com/

Ekhmm

: Dekalog Zen

Postautor: Ekhmm » 16 lutego 2011, o 20:11

Co myślicie o tych przykazaniach czy są potrzebne? czy mają one wymiar uniwersalny?

1. Nie przywiązuj się bałwochwalczo do żadnej doktryny, teorii, czy ideologii.
I tak to robisz mimochodem, między słońca wschodem, a zachodem. :-)
A ja nie wiem nadal nic, tylko to nic coraz większe, dużo, dużo nic.

nikt
Posty: 368
Rejestracja: 4 marca 2009, o 11:25
Reputacja: 0
Płeć: M

: Dekalog Zen

Postautor: nikt » 16 lutego 2011, o 20:51

Ekhmm pisze:I tak to robisz mimochodem, między słońca wschodem, a zachodem. :-)
A ja nie wiem nadal nic, tylko to nic coraz większe, dużo, dużo nic.


Ekhmm-taka przemiana :wow2 :)


Wróć do „Inspiracje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości