Doświadczenia śmierci - które nie są doświadczeniami śmierci

Miejsce gdzie nauka i duchowość stają się jednym.
Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1615
Rejestracja: 21 marca 2008, o 15:56
Reputacja: 0
Płeć: M
Kontaktowanie:

Doświadczenia śmierci - które nie są doświadczeniami śmierci

Postautor: Prometeusz » 30 września 2014, o 10:26

Wiele ludzi, którzy wierzą w "życie po za grobowe", często opiera swoją wiarę na przekazach innych, którzy twierdzą, że doświadczyli wizji/zdarzeń, które miały miejsce w czasie ich śmierci klinicznej lub pozornej śmierci mózgu - śpiączki.

Jest to cały biznes - książek, seminariów, wykładów, religii, sekt itd. W ten biznes włączają się również osoby z kręgów naukowych, które przedstawiają się jako oświecone-nawrócone osoby, które doświadczyły NDE (near death experience). Jednak na co wskazuje artykuł, który zamierzam przytoczyć, te osoby nie mogą być autorytetami naukowymi, gdyż nie myślą i nie argumentują w sposób naukowy o swoich przeżyciach.

A więc przedstawiam artykuł osoby która postanowiła przeanalizować tą sprawę w sposób naukowy, logiczny.

http://www.racjonalista.pl/kk.php?s=917 ... pmu3dfkpa6

Kocur
Posty: 1341
Rejestracja: 20 maja 2014, o 06:51
Reputacja: 0
Płeć: M

Re: Doświadczenia śmierci - które nie są doświadczeniami śmi

Postautor: Kocur » 30 września 2014, o 16:46

Wg mnie OOBE i mistyczne doznania po narkotykach są dowodem na to, że te wizje to po prostu inaczej pracujący mózg. Skoro po tym są mistyczne doznania bo zmieniają się połączenia między neuroprzekaźnikami to jasne jest, że wizje pochodzą z podświadomości. Niektórzy piją ayahuasce i są po tym przebudzeni, wg mnie jeśli ktoś w to wierzy to sam stwarza sobie problem. Swoją drogą dobra rzecz do przetestowania niektóre psychodeliki i dysocjanty. Odpowiednia świadomość, że to podróż wgłąb siebie a nie kontakt z jakimiś obcymi bytami pozwala dostrzec złe przekonania i je wywalić. Religia działa mocno nawet na ateistów. http://neurogroove.info/trip/plateau-si ... ra-nagniot Zobaczcie sobie na to :D Koleś miał trip życia i słusznie potraktował to jako narkotykowe szaleństwo a kto inny mógłby założyć sektę i myśleć, że to prawda :)
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1615
Rejestracja: 21 marca 2008, o 15:56
Reputacja: 0
Płeć: M
Kontaktowanie:

Re: Doświadczenia śmierci - które nie są doświadczeniami śmi

Postautor: Prometeusz » 30 września 2014, o 20:26

Haha to grubo przybalował :D

Też mam swoje różne doświadczenia, ale aniołów nie widziałem motylów też nie. Raz miałem tak, że leżałem nieprzytomny nie wiem ile może 30sek może parę minut i to bo było tak jak w starym kompie który był zawieszony i nagle się odwiesił tzn miałem wizje która jednocześnie trwała kilka dni w jednym momecie. Nie wiem jak to opisać. Były też inne i sporo też się naczytałem. Ludzie biorą urlop i zamiast na wakacje to sobie grzyba jakiegoś zarzucają i rozmawiają z jakimś pradawnym bogiem przez tydzień fazują.

Kocur
Posty: 1341
Rejestracja: 20 maja 2014, o 06:51
Reputacja: 0
Płeć: M

Re: Doświadczenia śmierci - które nie są doświadczeniami śmi

Postautor: Kocur » 30 września 2014, o 22:49

Niektórzy rozwalają komuś mieszkanie bo walczą z demonami :D Też miałem doświadczenia ale nie aż takie. Taaak to, że coś trwa kilka dni a w rzeczywistości kilka minut też znam, albo poczucie braku ciała, widzenie siebie przez sekundę w 3 osobie :)

Najfajniejsze jednak było kiedy stałem sobie na wakacjach w górach na wzniesieniu, to było zaraz po przeczytaniu "przebudzenia" po raz pierwszy i miałem taki mistyczny trance na słuchawkach. Nagle stanął czas a ja poczułem ekstazę i poczucie, że jestem tymi górami, trawą, domami, niebem, słońcem i wszystkim co mnie otacza :) Jednocześnie wiedziałem, że to nie jestem ja ale, że czuję z tym wszystkim jedność, połączenie. Nie było wtedy czasu i myśli i chwilę później wydawało mi się, że to było kilka lat temu i było jakieś nierealne. Jednocześnie miałem świadomość, że to przed chwilą. Też nie do opisania :)
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1615
Rejestracja: 21 marca 2008, o 15:56
Reputacja: 0
Płeć: M
Kontaktowanie:

Re: Doświadczenia śmierci - które nie są doświadczeniami śmi

Postautor: Prometeusz » 1 października 2014, o 12:00

Zajefajna przygoda. Tak poetycko to wszystko opisałeś ;-) Miałem coś podobnego, ale niestety nie w tak wspaniałym otoczeniu, tylko idąc sobie normalnie ulicą nagle poczułem tak jakby pełną harmonie wszystkiego ze wszystkim, nie był to stan euforyczny, które też miewałem, tylko właśnie taki łagody, wypełniający wszystko spokój, z taką wewnętrzną radością. Szedłem i uśmiechałem się do wszystkiego. Twarz kobiety całkiej przeciętnej po drugiej stronie ulicy wydawała mi się same ze swojej natury piękna i fascynująca.

Poczucia braku ciała, albo świadomości wypełniającej wszystko też są ekstra. Miło ze strony natury że udostępniła nam takie stany. Wg. Wilsona ciało dąży do osiągania takich błogości i jest to wyższy stopień funkcjonowania. :)


Wróć do „Nauka i Duchowość”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości