"Ciało buddialne"

Droga świadomości - Inspiracje, teksty i artykuły.
Kocur
Reputacja: 0

"Ciało buddialne"

Postautor: Kocur » 26 czerwca 2015, o 16:26

Wg ezoterycznego podziału na ciała subtelne ponad prawdą (ciałem przyczynowym) jest ciało buddialne, które odpowiada za wartości, moralność, ocenę dobra i zła.

Ciało mentalne - klasyfikacja obiektów, opis - każdy człowiek ma je rozwinięte.
Ciało przyczynowe - rozumienie przyczyn i skutków, czyli np jeśli widzę drzewo i umiem je opisać na poziomie mentalnym to na przyczynowym dodatkowo wiem jak powstało drzewo (ewolucja, nasionko ląduje w glebie i się rozwija) - z tym poziomem większość osób ma już problem. Tu są tylko czyste fakty, bezwzględne prawo przyczyny i skutku, determinizm.
Ale to wszystko nie jest takie proste. Można postrzegać i rozumieć rzeczywistość na różne sposoby. Należy myśleć kreatywnie.
Ciało buddialne - wynika z postrzegania i rozumowania. Jest ponad prawdą czyli kiedy myślimy, że coś jest prawdą z tego poziomu możemy to podważyć. Możemy przyjąć inne modele myślenia, inne wartości, inaczej postrzegać dobro i zło, co innego uznawać za ważne i marginalizować znaczenie niektórych faktów.

Podział na ciała subtelne uznajmy za umowny. Wg mojej obserwacji większość ludzi nie ma rozwiniętego poziomu buddialnego i stąd wynika głupota, która mnie np irytuje. Stąd wynika niemoralne postępowanie. Ludzie zbierają jakieś fakty i przekonania i żyją w ich matriksie. Przejście na poziom buddialny oznacza indywidualizm, samodzielne radzenie sobie z problemami, rozumienie znaczenia różnych faktów, klasyfikowanie ich po swojemu, posługiwanie się różnymi modelami i dopasowywanie ich zamiast sztywnego myślenia, że coś jest prawdą, działa tak i tak i jest dobre albo złe. Z drugiej strony można z tego poziomu wszystko postawić na głowie i wpaść w pułapkę, można zaprzeczyć swoim pragnieniom, wyprzeć się uczuć w celu "komfortowego" życia.

O ile niższe poziomy są do weryfikacji i można badać tu fakty, to na tym poziomie wszystko staje się subiektywne i relatywne. I tu jest pytanie - jak Waszym zdaniem można pogodzić inność ludzi żeby społeczeństwo było zdrowe?
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz.

Wróć do „Świadomość”